Florence Arm Chair Black/Black
Product Code:
CH3508BK
Pack Of
1
The Florence Armchair is the perfect addition to any meeting room. With its stylish black frame, it looks great in any setting. The plastic skid feet ensure stability and avoid floor marking, making it a durable and multiuse chair. The padded seat and backrest provide extra comfort, making it perfect for long meetings. The sturdy black frame ensures that it can withstand heavy use and last for years to come. Whether you're looking for a comfortable and stylish chair for your office or a durable and multiuse chair for your meeting room, the Florence Armchair is the perfect choice.
- General
- The Florence Armchair is the perfect addition to any meeting room. With its stylish black frame, it looks great in any setting. The plastic skid feet ensure stability and avoid floor marking, making it a durable and multiuse chair. The padded seat and backrest provide extra comfort, making it perfect for long meetings. The sturdy black frame ensures that it can withstand heavy use and last for years to come. Whether you're looking for a comfortable and stylish chair for your office or a durable and multiuse chair for your meeting room, the Florence Armchair is the perfect choice.
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Weight | 6kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Stackable | Up to 4 high |
| Style | Conference Chair |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Colour | Black |
| Seat Height | 480mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back Height | 350mm |
| Conference seating range, available in a huge range of colours and fabrics |
| Customisable with either fabric or plastic seats, and with or without arms |
| Plastic skid feet for stability and to avoid floor marking |
| Stylish black frames ensure these chairs look good through heavy usage |
| Suitable for up to 8 hour usage |
×