Renoir Chair with Arms Royal Blue
Product Code:
CH0706RB
Pack Of
1
The Renoir Chair with Arms is a stylish wood-framed armchair that is perfect for conference rooms, reception areas, and waiting rooms. With a generously upholstered seat and back, this chair provides maximum comfort for extended periods of sitting. The polished wood frame adds a touch of elegance to any space, while the ability to stack up to 4 high makes it easy to store when not in use. Whether you're looking for a comfortable and stylish seating option for your office or waiting area, the Renoir Chair with Arms is the perfect choice.
- General
- The Renoir Chair with Arms is a stylish wood-framed armchair that is perfect for conference rooms, reception areas, and waiting rooms. With a generously upholstered seat and back, this chair provides maximum comfort for extended periods of sitting. The polished wood frame adds a touch of elegance to any space, while the ability to stack up to 4 high makes it easy to store when not in use. Whether you're looking for a comfortable and stylish seating option for your office or waiting area, the Renoir Chair with Arms is the perfect choice.
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Weight | 6.8kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Stackable | Up to 4 high |
| Style | Conference Chair |
| Frame | Wood Frame |
| Frame Colour | Beech |
| Seat Height | 470mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Royal Blue |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back Height | 295mm |
| Generously upholstered seat and back |
| Polished wood frame |
| Stackable up to 4 high |
| Suitable for up to 8 hour usage |
×