Pearl Reception Chair Grey
Product Code:
OF0705GR
Pack Of
1
The Pearl Reception Chair is the perfect soft seating arm chair for any office space. Available in grey, navy, and mustard, this chair is sure to complement any decor. The black industrial steel style frame adds a touch of modernity to the design. The deep seat and back provide contemporary but comfortable seating, making it perfect for a waiting area or chill zone within an office space. The Pearl Reception Chair is not only stylish but also functional, providing a comfortable place for guests to sit and relax. Upgrade your office space with the Pearl Reception Chair today!
- General
- The Pearl Reception Chair is the perfect soft seating arm chair for any office space. Available in grey, navy, and mustard, this chair is sure to complement any decor. The black industrial steel style frame adds a touch of modernity to the design. The deep seat and back provide contemporary but comfortable seating, making it perfect for a waiting area or chill zone within an office space. The Pearl Reception Chair is not only stylish but also functional, providing a comfortable place for guests to sit and relax. Upgrade your office space with the Pearl Reception Chair today!
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Weight | 14.5kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Style | Single Seat With Arms |
| Frame | Metal Frame |
| Seat Height | 425mm |
| Leg Type | 4 Hairpin Legs |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Grey |
| Back Height | 570mm |
| Back Width | 490mm |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Depth | 500mm |
| Available in a variety of colour options |
| Overall dimensions: D800 W650 H860 |
| Powder coated steel, hair pin legs with non-marking feet to protect hard floors from damage |
| The hard-wearing fabric makes this an ideal option for frequently used areas |
×