Jade Reception Chair Mustard
Product Code:
OF0704MU
Pack Of
1
The Jade Reception Chair is the perfect addition to any office or waiting room. This soft seating arm chair is available in three stylish colours: grey, blue, and mustard. The black industrial steel style frame adds a modern touch to the design. The deep seat and back provide contemporary but comfortable seating for your guests. Assembly is easy, making it a hassle-free addition to your space. The Jade Reception Chair is not only stylish but also functional, providing a comfortable and welcoming space for your guests to relax in. Upgrade your space with the Jade Reception Chair today!
- General
- The Jade Reception Chair is the perfect addition to any office or waiting room. This soft seating arm chair is available in three stylish colours: grey, blue, and mustard. The black industrial steel style frame adds a modern touch to the design. The deep seat and back provide contemporary but comfortable seating for your guests. Assembly is easy, making it a hassle-free addition to your space. The Jade Reception Chair is not only stylish but also functional, providing a comfortable and welcoming space for your guests to relax in. Upgrade your space with the Jade Reception Chair today!
| Colour | Yellow |
| Material | Fabric |
| Weight | 12.9kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Style | Single Seat With Arms |
| Frame | Metal Frame |
| Seat Height | 440mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Mustard |
| Back Height | 655mm |
| Back Width | 600mm |
| Seat Width | 600mm |
| Seat Depth | 655mm |
| Available in a variety of colours |
| Black powder-coated 18mm steel frame |
| Fitted with non-marking plastic feet |
| Generously padded |
| Scandinavian style fabric, steel framed chair, ideal for reception areas, foyers and break-out areas |
×