Canasta 2 Office Chair Black
Product Code:
CH0768
Pack Of
1
The Canasta 2 Office Chair. With its lock-tilt mechanism, you can adjust the chair to your desired angle and lock it in place for maximum comfort. The high back leather look executive chair provides excellent support for your back and neck, while the swivel base and fixed arms allow for easy movement and stability. The tension control knob can be adjusted to match your body weight, ensuring that you are always comfortable. This leather look office chair is not only stylish but also functional, making it the ideal choice for any professional setting. Invest in the Canasta 2 Office Chair today and experience the benefits of a comfortable and supportive office chair.
- General
- The Canasta 2 Office Chair. With its lock-tilt mechanism, you can adjust the chair to your desired angle and lock it in place for maximum comfort. The high back leather look executive chair provides excellent support for your back and neck, while the swivel base and fixed arms allow for easy movement and stability. The tension control knob can be adjusted to match your body weight, ensuring that you are always comfortable. This leather look office chair is not only stylish but also functional, making it the ideal choice for any professional setting. Invest in the Canasta 2 Office Chair today and experience the benefits of a comfortable and supportive office chair.
| Colour | Black |
| Material | Faux Leather |
| Weight | 14.9kg |
| Standards | BSEN 15373:2 / BS 4875-1:4 / BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 475-570mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back/Seat Action | Lock Tilt Mechanism |
| Back Height | 710mm |
| Back Width | 520mm |
| Seat Width | 520mm |
| Seat Depth | 510mm |
| Black nylon base with twin wheel hooded castors |
| Generously padded seat and backrest |
| High back leather-look executive chair with a swivel base and fixed arms |
| Lock-tilt mechanism: set recline to free-float or lock in the upright position |
| Tilt tension control knob under the seat which can be adjusted to match the user's body weight |
×