Cosmo Training Chair White Frame Bespoke Colour Seat Stevia Blue
Product Code:
KCUP4670
Pack Of
1
The modern classroom doesn't sit still. Neither does Cosmo Training. Lightweight and incredibly agile, it allows you to reconfigure a room in seconds without losing the aesthetic integrity of the space. It’s proof that a functional chair can still be a beautiful one.
- General
- The modern classroom doesn't sit still. Neither does Cosmo Training. Lightweight and incredibly agile, it allows you to reconfigure a room in seconds without losing the aesthetic integrity of the space. It’s proof that a functional chair can still be a beautiful one.
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Weight | 9.2kg |
| Standards | EN717-1; EN-1335-1; EN-1335-2 |
| Style | Training Chair |
| Frame | Steel/Polypropylene |
| Frame Colour | White |
| Seat Height | 445mm |
| Leg Type | 4 Leg with wheels |
| Recommended Weight Limit | 120kg Maximum |
| Chair Colour | White/Stevia Blue |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back Width | 415mm |
| Seat Width | 450mm |
| Seat Depth | 465mm |
| Seat Colour | Stevia Blue |
| Back Colour | White |
| 2 year foam and fabric warranty |
| 5 year mechanical warranty |
| EN1335-1 |
| EN1335-2 |
| EN717-1 |
| Greenguard certified |
| GRS certified 100% recycled plastic materials |
| REACH certified |
×