Vero Airmesh Back Cantilever Chair Bespoke Colour Seat Tansy Purple
Product Code:
KCUP4528
Pack Of
1
Vero is made for people and places that never stop. Breathable mesh back. Balanced cantilever frame. Comfort that follows every shift of posture without holding you still. Designed for workspaces where focus matters, Vero supports all-day use with quiet confidence. Simple form. Thoughtful support. Ready for every kind of day.
- General
- Vero is made for people and places that never stop. Breathable mesh back. Balanced cantilever frame. Comfort that follows every shift of posture without holding you still. Designed for workspaces where focus matters, Vero supports all-day use with quiet confidence. Simple form. Thoughtful support. Ready for every kind of day.
| Colour | Purple |
| Material | Fabric/Mesh |
| Weight | 11.64kg |
| Standards | EN-1335-1; EN1335-2; EN717-1 |
| Style | Conference Chair |
| Frame | Steel |
| Frame Colour | Silver |
| Seat Height | 450mm |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Recommended Weight Limit | 150kg Maximum |
| Chair Colour | Black/Tansy Purple |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back Height | 520mm |
| Back Width | 450mm |
| Seat Width | 470mm |
| Seat Depth | 460mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Tansy Purple |
| Back Colour | Black |
| Fixed Armrests |
| Greenguard Certified |
| GRS certified 100% recycled plastic materials |
| REACH Certified |
×