One Union D-End Folding Table 1600 X 800 Beech/Silver
Product Code:
OUFT1680DENDSVBE2
Pack Of
1
The One Union D-End Folding Table is a versatile piece of furniture that is perfect for multi-functional rooms where space is at a premium. The D-End shaped tilting table allows for easy adjustment with manual adjustment thumb wheels to tilt the top to the desired angle. The table is also mobile, thanks to the lockable castors, making it easy to move around as needed. When not in use, the table can be nested away for space saving. This table is ideal for use in offices, schools, or any space where flexibility and functionality are key. With its durable construction and sleek design, the One Union D-End Folding Table is a great investment for any space.
- General
- The One Union D-End Folding Table is a versatile piece of furniture that is perfect for multi-functional rooms where space is at a premium. The D-End shaped tilting table allows for easy adjustment with manual adjustment thumb wheels to tilt the top to the desired angle. The table is also mobile, thanks to the lockable castors, making it easy to move around as needed. When not in use, the table can be nested away for space saving. This table is ideal for use in offices, schools, or any space where flexibility and functionality are key. With its durable construction and sleek design, the One Union D-End Folding Table is a great investment for any space.
| Colour | Beech |
| Size | 1600mm |
| Material | MFC/Steel |
| Weight | 33.76kg |
| Height | 725mm |
| Stackable | Yes |
| Shape | D-End Table |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | T Leg |
| Made To Order | No |
| Top Colour | Beech |
| Top Material | MFC |
| Folding | Folding Legs |
| Table Depth | 800mm |
| Available in a variety of top and frame colour options |
| Hard-wearing, stain and heat resistant MFC top |
| Ideal for multi-functional rooms where desks can be folded and stored away when not in use |
| Legs fold flat for space efficient storage |
| Robust steel frame with cross bar and castors |
×