One D-End Tilting Table 1600 X 800 White/Silver
Product Code:
OTT1680DENDSVWH
Pack Of
1
Introducing the One D-End Tilting Table, the perfect solution for multi-functional rooms where space is at a premium. This D-End shaped tilting table is designed to provide maximum flexibility and convenience. With manual adjustment thumb wheels, you can easily tilt the top to your desired angle. The lockable castors ensure stability and safety, while the ability to nest the table away for space saving makes it an ideal choice for any environment. Whether you need a workspace, a dining table, or a meeting area, the One D-End Tilting Table is the perfect choice. So why wait? Get yours today and experience the benefits of this versatile and practical table!
- General
- Introducing the One D-End Tilting Table, the perfect solution for multi-functional rooms where space is at a premium. This D-End shaped tilting table is designed to provide maximum flexibility and convenience. With manual adjustment thumb wheels, you can easily tilt the top to your desired angle. The lockable castors ensure stability and safety, while the ability to nest the table away for space saving makes it an ideal choice for any environment. Whether you need a workspace, a dining table, or a meeting area, the One D-End Tilting Table is the perfect choice. So why wait? Get yours today and experience the benefits of this versatile and practical table!
| Colour | White |
| Size | 1600mm |
| Material | MFC/Steel |
| Weight | 42.8kg |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Height | 720mm |
| Shape | D-End Table |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | T Leg With Castors |
| Made To Order | No |
| Top Colour | White |
| Top Material | MFC |
| Folding | Folding Legs |
| Table Depth | 800mm |
| Available in folding and tilting options |
| Ideal for multi-functional rooms where space is a premium |
| Ideal for multi-functional rooms where space is at a premium |
| Legs wood screwed directly into desktop |
| Silver leg option |
×