D-End Meeting Table 1800mm Grey Oak
Product Code:
TK1810DEGO
Pack Of
1
Introducing our D-End Meeting Table, the perfect addition to any boardroom. Crafted with high quality materials, this table boasts a 25mm top thickness for added durability. The curved edges provide a sleek and stylish finish, while also ensuring a secure and sturdy surface for all your important meetings. Whether you're hosting a large conference or a small team meeting, this table is perfect for all your boardroom needs. Invest in our D-End Meeting Table today and elevate your workspace to the next level.
- General
- Introducing our D-End Meeting Table, the perfect addition to any boardroom. Crafted with high quality materials, this table boasts a 25mm top thickness for added durability. The curved edges provide a sleek and stylish finish, while also ensuring a secure and sturdy surface for all your important meetings. Whether you're hosting a large conference or a small team meeting, this table is perfect for all your boardroom needs. Invest in our D-End Meeting Table today and elevate your workspace to the next level.
| Colour | Grey Oak |
| Size | 1800mm |
| Material | MFC |
| Weight | 14.6kg |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Height | 730mm |
| Shape | D-End Table |
| Frame Colour | Grey Oak |
| Leg Type | Panel Leg |
| Made To Order | No |
| Top Colour | Grey Oak |
| Top Material | MFC |
| Table Depth | 1000mm |
| 25mm thick, heat and stain resistant top |
| Ideal for meeting room or in open plan offices |
| Large D-end meeting table with a wooden base |
| Protective edge banding |
| Wooden base has plastic skid feet for stability |
×