Connex Plus Goal-Post Wooden 3200 x 1600 x 725mm Back to Back Desk with Cutout - White Frame / White Top
Product Code:
GWBT3216-CO-WH-WH
Pack Of
1
Connex Plus boardroom table comprises a sturdy steel subframe with wood legs. Desk legs can be shared, making it an aesthetically pleasing, cost effective and practical conference collection with robust customisable options for meeting room and boardroom needs.
- General
- Connex Plus boardroom table comprises a sturdy steel subframe with wood legs. Desk legs can be shared, making it an aesthetically pleasing, cost effective and practical conference collection with robust customisable options for meeting room and boardroom needs.
| Eco-Aware | Yes |
| Colour | White |
| Size | 3200mm |
| Material | Wood/Metal |
| Environment Support | FSC Certified |
| Weight | 160kg |
| Height | 725mm |
| Shape | Rectangular Desks |
| Frame Colour | White |
| Leg Type | Goal Post |
| Top Thickness | 25mm |
| Edge Profile | Impact Resistant ABS |
| Table Colour | White |
| Leg Colour | Conforms to EN 15372:2016 |
| Cut Out | Yes |
| 25mm table tops available in white and oak |
| Add integrated power and data modules to transform tables into interactive and technologically advanced boardrooms |
| Extended sturdy steel framework with wooden legs |
| Power ready |
| Rectangular boardroom table with 25mm tops and impact resistant ABS edging |
| Table legs can be shared, making it an aesthetically pleasing, cost effective and practical system |
×