Italia 1000mm Poseur Square Table White Top 1170mm High White Leg Cross Base
Product Code:
ITL1143
Pack Of
1
Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by the clean lines of a heatproof, clean looking melamine worktop that requires minimum maintenance. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
- General
- Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by the clean lines of a heatproof, clean looking melamine worktop that requires minimum maintenance. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
| Colour | White |
| Size | 1000mm |
| Material | MFC |
| Weight | 34kg |
| Height | 1170mm |
| Depth | 1000mm |
| Shape | Square Table |
| Frame Colour | White |
| Leg Type | Single Post Cross Base |
| Top Colour | White |
| 25mm thick desk top profile |
| Two part bolted frame system |
| Weighted base provides stability |
| White steel effect cross base |
| White steel pillars (76mm diameter) |
×