Italia 600mm Poseur Square Table Maple Top 750mm High Black Leg Cross Base
Product Code:
ITL1074
Pack Of
1
Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by the clean lines of a heatproof, clean looking melamine worktop that requires minimum maintenance. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
- General
- Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by the clean lines of a heatproof, clean looking melamine worktop that requires minimum maintenance. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
| Colour | Maple |
| Size | 600mm |
| Material | MFC |
| Weight | 24.66kg |
| Height | 750mm |
| Depth | 600mm |
| Shape | Square Table |
| Frame Colour | Black |
| Leg Type | Single Post Cross Base |
| Top Colour | Maple |
| 25mm thick desk top profile |
| Black steel effect cross base |
| Black steel pillars (76mm diameter) |
| Two part bolted frame system |
| Weighted base provides stability |
×