Italia 1000mm Square Coffee Table Grey Oak Top 495mm High White Leg Cross Base
Product Code:
ITL1067
Pack Of
1
Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by the clean lines of a heatproof, clean looking melamine worktop that requires minimum maintenance. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
- General
- Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by the clean lines of a heatproof, clean looking melamine worktop that requires minimum maintenance. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
| Colour | Grey Oak |
| Size | 1000mm |
| Material | MFC |
| Weight | 33kg |
| Height | 495mm |
| Shape | Square Table |
| Leg Type | Single Post Cross Base |
| Top Colour | Grey Oak |
| Top Material | MDF |
| Leg Colour | White |
| 25mm thick desk top profile |
| Two part bolted frame system |
| Weighted base provides stability |
| White steel effect cross base |
| White steel pillars (76mm diameter) |
×