Denali High-Back Office Chair with Headrest Black
Product Code:
CH3300BK
Pack Of
1
The Denali High-Back Office Chair with Headrest is the perfect addition to any modern office. With a contemporary design and a swivel base, this chair is both stylish and functional. The height adjustable arms and built-in lumbar support ensure that you can work comfortably for hours on end. The headrest is also included, providing additional support for your neck and head. Made from 100% man-made fabric, this chair is durable and easy to clean. Say goodbye to back pain and discomfort with the Denali High-Back Office Chair with Headrest.
- General
- The Denali High-Back Office Chair with Headrest is the perfect addition to any modern office. With a contemporary design and a swivel base, this chair is both stylish and functional. The height adjustable arms and built-in lumbar support ensure that you can work comfortably for hours on end. The headrest is also included, providing additional support for your neck and head. Made from 100% man-made fabric, this chair is durable and easy to clean. Say goodbye to back pain and discomfort with the Denali High-Back Office Chair with Headrest.
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Weight | 14.4kg |
| Standards | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 480-550mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action | Synchro/Torsion |
| Back Height | 560mm |
| Back Width | 480mm |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Depth | 500mm |
| Adjustable Lumbar Support | Fixed |
| With Headrest | Yes |
| 5 star, height adjustable swivel base with castors |
| A contemporary high back mesh chair with armrests and headrest, suitable for commercial and home office spaces. |
| Built in lumbar support |
| Height adjustable armrests with soft touch arm finish |
| Synchro mechanism: backrest and seat angle can be fixed or set to free-float. Can be fixed in either 3, 4 or 5 positions. |
| Tilt tension control knob underneath seat can be adjusted to match your bodyweight when leaning into the backrest |
×