Versi 2 Lever Operator Chair Adjustable Arms Black
Product Code:
CH0001BK+AC0002AA
Pack Of
1
2 Lever Office Chair with height adjustable arms. The deep cushioned seat will keep you comfortable all day long, while the moulded backrest will provide you with the necessary support for your back and neck. Height adjustable arms ensure you maintain correct posture and can be adjusted according to your height. This office chair is upholstered with a hard-wearing fabric, ensuring that it is durable and long-lasting. Invest in this 2 Lever operator chair today and experience the benefits of a comfortable and supportive office chair.
- General
- 2 Lever Office Chair with height adjustable arms. The deep cushioned seat will keep you comfortable all day long, while the moulded backrest will provide you with the necessary support for your back and neck. Height adjustable arms ensure you maintain correct posture and can be adjusted according to your height. This office chair is upholstered with a hard-wearing fabric, ensuring that it is durable and long-lasting. Invest in this 2 Lever operator chair today and experience the benefits of a comfortable and supportive office chair.
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Weight | 12kg |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 455-570mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 480mm |
| Back Width | 450mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 450mm |
| 5 star height adjustable swivel base with castors |
| Backrest angle can be fixed or set to free float with the user |
| Deep cushioned seat and back upholstered in a tough wearing fabric |
| Height adjustable armrests with soft touch finish |
| Height adjustable seat |
| Suitable for up to 8 hours use |
×