Jack 2 Executive Office Chair Black PU
Product Code:
CH1765
Pack Of
1
The Jack 2 Executive Office Chair is the perfect addition to any professional workspace. With its sleek and professional looking fabric, this executive chair exudes sophistication and style. The fixed nylon arms provide added comfort and support, while the black nylon swivel base with twin hooded castors ensures easy mobility. The lock-tilt mechanism is lockable in the upright position, allowing you to find the perfect angle for your comfort. The torsion knob allows you to adjust the chair to your weight, ensuring maximum support and comfort throughout the day. Invest in the Jack 2 Executive Office Chair for a comfortable and stylish addition to your workspace.
- General
- The Jack 2 Executive Office Chair is the perfect addition to any professional workspace. With its sleek and professional looking fabric, this executive chair exudes sophistication and style. The fixed nylon arms provide added comfort and support, while the black nylon swivel base with twin hooded castors ensures easy mobility. The lock-tilt mechanism is lockable in the upright position, allowing you to find the perfect angle for your comfort. The torsion knob allows you to adjust the chair to your weight, ensuring maximum support and comfort throughout the day. Invest in the Jack 2 Executive Office Chair for a comfortable and stylish addition to your workspace.
| Colour | Black |
| Material | PU |
| Weight | 11kg |
| Standards | BSEN 15373:2 / BS 4875-1:4 / BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 440-555mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back/Seat Action | Lock Tilt Mechanism |
| Back Height | 630mm |
| Back Width | 500mm |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Depth | 480mm |
| Black nylon base with twin wheel hooded castors |
| Lock tilt mechanism: lock recline in upright position or set to free-float. |
| Professional-looking PU executive chair with a swivel base and fixed arms |
| Suitable for up to 8 hours usage |
| Tilt-tension control to adjust to your body weight |
×