Concept Operator Chair Mid-Back No Arms Royal Blue
Product Code:
CH0803RB
Pack Of
1
The Concept Mid-Back Operator Chair is the perfect addition to any office space. With a deep cushioned seat and back upholstered in a hard wearing fabric, this chair provides ultimate comfort for up to eight hours. The 'permanent contact back' ensures that the user is comfortable throughout the day, while the backrest angle can be fixed or set to free float with the user's movements. The medium fire retardancy and 100% man made fabric make this chair a safe and durable choice for any workspace. Invest in the Concept Mid-Back Operator Chair for a comfortable and stylish seating solution.
- General
- The Concept Mid-Back Operator Chair is the perfect addition to any office space. With a deep cushioned seat and back upholstered in a hard wearing fabric, this chair provides ultimate comfort for up to eight hours. The 'permanent contact back' ensures that the user is comfortable throughout the day, while the backrest angle can be fixed or set to free float with the user's movements. The medium fire retardancy and 100% man made fabric make this chair a safe and durable choice for any workspace. Invest in the Concept Mid-Back Operator Chair for a comfortable and stylish seating solution.
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Weight | 10.2kg |
| Standards | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 460-585mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Royal Blue |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 410mm |
| Back Width | 420mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 470mm |
| A mid back operator chair with various arm options. Suitable for call centres, offices and hot desking. |
| Deep cushioned seat and back upholstered in a tough wearing fabric |
| Permanent contact back (PCB) mechanism: Adjustable height backrest. Backrest angle can be fixed or set to free-float. |
| Suitable for up to 8 hours use |
| Tilt tension control knob underneath seat can be adjusted to match your bodyweight when leaning into the backrest |
×