Concept Mid-Back Fixed Draughtsman-Kit Chair Royal Blue
Product Code:
CH0803RB+AC1014
Pack Of
1
The Concept Mid-Back Fixed Draughtsman-Kit Chair. With a deep cushioned seat and back upholstered in a hard wearing 100% man made fabric, this chair is both comfortable and durable. The 'permanent contact back' ensures user comfort for up to eight hours, while the backrest angle can be fixed or set to free float with the user. The fixed arms provide additional support and comfort for those long work days. Whether you're a draughtsman or simply looking for a comfortable office chair, the Concept Mid-Back Fixed Draughtsman-Kit Chair is the perfect choice.
- General
- The Concept Mid-Back Fixed Draughtsman-Kit Chair. With a deep cushioned seat and back upholstered in a hard wearing 100% man made fabric, this chair is both comfortable and durable. The 'permanent contact back' ensures user comfort for up to eight hours, while the backrest angle can be fixed or set to free float with the user. The fixed arms provide additional support and comfort for those long work days. Whether you're a draughtsman or simply looking for a comfortable office chair, the Concept Mid-Back Fixed Draughtsman-Kit Chair is the perfect choice.
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Weight | 16kg |
| Standards | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 710-835mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Royal Blue |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 410mm |
| Back Width | 420mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 470mm |
| Footrest | Yes |
| A mid back operator chair with various arm options. Suitable for offices and hot desking. |
| Deep cushioned seat and back upholstered in a tough wearing fabric |
| High draughtsman chair with chrome adjustable foot ring |
| Permanent contact back (PCB) mechanism: Adjustable height backrest. Backrest angle can be fixed or set to free-float. |
| Suitable for up to 8 hours use |
×