Concept Mid-Back Adjustable Draughtsman-Kit Chair Royal Blue
Product Code:
CH0803RB+AC1042
Pack Of
1
The Concept Mid-Back Adjustable Draughtsman-Kit Chair. With a deep cushioned seat and back upholstered in a hard wearing fabric, this chair provides ultimate comfort and durability. The 'Permanent Contact Back' ensures user comfort for up to eight hours, making it ideal for long work days. The backrest angle can be fixed or set to free float with the user, providing customizable support. The adjustable arms for office chair allow for even more customization, ensuring the perfect fit for any user. Made with 100% man made fabric, this chair is both stylish and eco-friendly. Upgrade your workspace with the Concept Mid-Back Adjustable Draughtsman-Kit Chair today!
- General
- The Concept Mid-Back Adjustable Draughtsman-Kit Chair. With a deep cushioned seat and back upholstered in a hard wearing fabric, this chair provides ultimate comfort and durability. The 'Permanent Contact Back' ensures user comfort for up to eight hours, making it ideal for long work days. The backrest angle can be fixed or set to free float with the user, providing customizable support. The adjustable arms for office chair allow for even more customization, ensuring the perfect fit for any user. Made with 100% man made fabric, this chair is both stylish and eco-friendly. Upgrade your workspace with the Concept Mid-Back Adjustable Draughtsman-Kit Chair today!
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Weight | 16kg |
| Standards | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 610-835mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Royal Blue |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 410mm |
| Back Width | 420mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 470mm |
| Footrest | Yes |
| A mid back operator chair with various arm options. Suitable for offices and hot desking. |
| Deep cushioned seat and back upholstered in a tough wearing fabric |
| High draughtsman chair with chrome adjustable foot ring |
| Permanent contact back (PCB) mechanism: Adjustable height backrest. Backrest angle can be fixed or set to free-float. |
| Suitable for up to 8 hours use |
×