Chachi Ergonomic Office Chair Black
Product Code:
CH1910
Pack Of
1
The Chachi Ergonomic Office Chair is the perfect addition to any office space. This black mesh office chair offers permanent contact across the entire back, providing superior lumbar support. The adjustable torsion control and adjustable recline allow for a customised seating experience. The contemporary look of the chair is sure to impress, while the ergonomic features have been tested and approved for office use by a qualified physiotherapist. The mesh headrest and chrome base add to the overall design, while the adjustable height and swivel make it easy to find the perfect position. Say goodbye to discomfort and hello to productivity with the Chachi Ergonomic Office Chair.
- General
- The Chachi Ergonomic Office Chair is the perfect addition to any office space. This black mesh office chair offers permanent contact across the entire back, providing superior lumbar support. The adjustable torsion control and adjustable recline allow for a customised seating experience. The contemporary look of the chair is sure to impress, while the ergonomic features have been tested and approved for office use by a qualified physiotherapist. The mesh headrest and chrome base add to the overall design, while the adjustable height and swivel make it easy to find the perfect position. Say goodbye to discomfort and hello to productivity with the Chachi Ergonomic Office Chair.
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Weight | 22kg |
| Standards | BS EN 1335-1:2000 / BS EN 1335-2:2000 / BS EN 1335-3:2000 / BS EN 1021 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 460-560mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action | Synchro/Torsion |
| Back Height | 730mm |
| Back Width | 515mm |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Depth | 490mm |
| With Headrest | Yes |
| Chrome 5 star, height adjustable swivel base with castors |
| Ergonomic split back mesh posture chair |
| Height adjustable chrome arms with soft touch arm pads |
| Physio-approved design keeps you comfortable while working at a desk for long periods of time |
| Split back mesh provides lumbar support and upper back support |
| Supplied with black and chrome adjustable arms |
| Synchro mechanism: Backrest and seat angle can be fixed or set to free-float. Can be fixed upright or set at a number of recline angles. |
| Tilt-tension control knob under the seat can be used to adjust recline tension to match your body weight. |
×