Cosmo Task Operator Chair White Frame Bespoke Colour Seat Stevia Blue
Product Code:
KCUP4750
Pack Of
1
The Cosmo Task Chair is designed for the rhythm of the working day. A breathable back keeps air flowing while the supportive seat and smooth height adjustment allow users to settle into the position that feels right. Light, agile, and built for everyday use, Cosmo keeps workspaces comfortable, focused, and ready for whatever the day brings.
- General
- The Cosmo Task Chair is designed for the rhythm of the working day. A breathable back keeps air flowing while the supportive seat and smooth height adjustment allow users to settle into the position that feels right. Light, agile, and built for everyday use, Cosmo keeps workspaces comfortable, focused, and ready for whatever the day brings.
| Colour | Blue |
| Material | Polypropylene/Fabric |
| Weight | 9.15kg |
| Standards | EN717-1; EN1335-1 EN1335-2 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 425-525mm |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Chair Colour | White/Stevia Blue |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back/Seat Action | Auto Tilt |
| Back Height | 420mm |
| Back Width | 415mm |
| Seat Width | 450mm |
| Seat Depth | 465mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Stevia Blue |
| Back Type | Medium |
| Back Colour | White |
| 2 year foam and fabric warranty |
| 360 degree swivel |
| 5 year mechanical warranty |
| Auto tilting backrest |
| Auto weight tension control |
| EN1335-1 |
| EN1335-2 |
| EN717-1 |
| Gas Lift Height Adjustment |
| Greenguard certified |
| GRS certified 100% recycled plastic materials |
| Matching base and frame colour |
| REACH certified |
×