Cosmo Hi Rise Chair White Frame Bespoke Colour Seat Quest Shrimp
Product Code:
KCUP4723
Pack Of
1
For the makers and the thinkers who work at a different level. The Cosmo Hi-Rise brings our signature designer DNA to drafting tables and standing desks. It offers the same intentional lines as the Task, but with the elevation your space demands.
- General
- For the makers and the thinkers who work at a different level. The Cosmo Hi-Rise brings our signature designer DNA to drafting tables and standing desks. It offers the same intentional lines as the Task, but with the elevation your space demands.
| Colour | Pink |
| Material | Polypropylene/Fabric |
| Weight | 9.15kg |
| Standards | EN717-1; EN1335-1 EN1335-2 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 600-780mm |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Chair Colour | White/Quest Shrimp |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back/Seat Action | Auto Tilt |
| Back Height | 420mm |
| Back Width | 415mm |
| Seat Width | 450mm |
| Seat Depth | 465mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Quest Shrimp |
| Back Type | Medium |
| Back Colour | White |
| 2 year foam and fabric warranty |
| 360 degree swivel |
| 5 year mechanical warranty |
| Auto tilting backrest |
| Auto weight tension control |
| EN1335-1 |
| EN1335-2 |
| EN717-1 |
| Gas Lift Height Adjustment |
| Greenguard certified |
| GRS certified 100% recycled plastic materials |
| Height adjustable footrest |
| REACH certified |
×