Rowan Mesh Back Chair Bespoke Colour Seat Quest Salt
Product Code:
KCUP4577
Pack Of
1
Rowan is made for days that demand focus and ease. Breathable mesh back. Support that follows your movement. Designed for workspaces where comfort and clarity matter, Rowan gives you just what you need. Clean form. Quiet confidence. Rowan's got your back.
- General
- Rowan is made for days that demand focus and ease. Breathable mesh back. Support that follows your movement. Designed for workspaces where comfort and clarity matter, Rowan gives you just what you need. Clean form. Quiet confidence. Rowan's got your back.
| Colour | Cream |
| Material | Mesh/Fabric |
| Weight | 15.8kg |
| Standards | EN1335-2; EN717-1 |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 415-495mm |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Chair Colour | Black/Quest Salt |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Height | 730-795mm |
| Back Width | 510mm |
| Seat Width | 485mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Quest Salt |
| Back Type | High |
| Headrest Type | Adjustable |
| Back Colour | Black |
| Depth Adjustable Lumbar |
| Gas Lift Height Adjustment |
| Greenguard Certified |
| GRS certified 100% recycled plastic materials |
| Height Adjustable Arms |
| Height Adjustable Headrest |
| Lock Tilt Mechanism |
| REACH Certified |
| Synchro Tilt Mechanism |
| Weight Tension Control |
×