Virgil fabric task chair with integrated seat slide, back height adjustment, synchronised mechanism and inflatable lumbar pump - made to order
Product Code:
VG40-0SL
Pack Of
1
Virgil is a dynamic task chair with soft styling upholstery to the seat and back making it perfect for home or office use. The mechanism is specifically designed for easy user adjustment with ergonomically positioned levers to the side of the seat pad. The soft foam ensures comfort to extended periods of focused work.
- General
- Virgil is a dynamic task chair with soft styling upholstery to the seat and back making it perfect for home or office use. The mechanism is specifically designed for easy user adjustment with ergonomically positioned levers to the side of the seat pad. The soft foam ensures comfort to extended periods of focused work.
| Colour | Other Colours |
| Material | Fabric |
| Weight | 15.0kg |
| Standards | Conforms to EN 1335-1:2000 EN 1335-2:2018 and BS 5459-2:2000 + A2:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 440-560mm |
| Recommended Weight Limit | 130kg |
| Chair Colour | Made to Order |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 590mm |
| Back Width | 440mm |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Base Type | 5 Star |
| Adjustable Lumbar Support | Adjustable Lumbar Pump |
| Base Colour | Black |
| Easy ergonomically positioned mechanism adjustment and user weight tension control |
| Integrated seat adjustment |
| Optional inflatable lumbar pump for user comfort |
| Optional polished aluminium 5 starbase |
| Upholstered seat and back rest |
×