Miku fabric task chair with integrated seat slide, back height adjustment, synchronised mechanism and 3D adjustable arms - made to order
Product Code:
MKF13
Pack Of
1
Miku bring style, function and comfort into the office. Using cutting edge technology, Miku has been shaped into a simple to use, highly flexible task chair for everyday use. An intelligent weight balancing mechanism is at the core of the chair which, combined with the integrated adjustment for the seat, back and arms, allows for quick and easy adjustment to suit a variety of body types.
- General
- Miku bring style, function and comfort into the office. Using cutting edge technology, Miku has been shaped into a simple to use, highly flexible task chair for everyday use. An intelligent weight balancing mechanism is at the core of the chair which, combined with the integrated adjustment for the seat, back and arms, allows for quick and easy adjustment to suit a variety of body types.
| Colour | Other Colours |
| Material | Fabric |
| Weight | 20.0kg |
| Standards | Conforms to EN 1335-1:2000 EN 1335-2:2018 and BS 5459-2:2000 + A2:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 450-570mm |
| Recommended Weight Limit | 130kg |
| Chair Colour | Made to Order |
| With Arms | 3D Adjustable Arms |
| Back Height | 480mm |
| Back Width | 425mm |
| Seat Width | 485mm |
| Seat Depth | 450-500mm |
| Base Type | 5 Star |
| Base Colour | Black |
| Black nylon arm supports with black, soft touch PU pads. 115mm height adjustment. Delivers 35mm arm width adjustment, 30mm arm pad width adjustment per pad and 70mm of arm pad slide (front to back) |
| Combustion Modified High Resilience (CMHR) moulded foam seat pad |
| Contrasting upholstery options in side panels of the seat and back |
| Integrated push button seat depth control with 70mm of adjustment with locking is possible every 10mm |
| Optional polished aluminium 5 starbase and lumbar support |
| The mechanism is a single level control, synchronous weight balancing movement in 3:1 ratio with up to 14 degrees of back recline when fully reclined. Back rest tilt lock in the 0-degree position and 3 travel limiter positions |
×