Miku fabric task chair with integrated seat slide, back height adjustment and synchronised mechanism - made to order
Product Code:
MKF10
Pack Of
1
Miku bring style, function and comfort into the office. Using cutting edge technology, Miku has been shaped into a simple to use, highly flexible task chair for everyday use. An intelligent weight balancing mechanism is at the core of the chair which, combined with the integrated adjustment for the seat, back and arms, allows for quick and easy adjustment to suit a variety of body types.
- General
- Miku bring style, function and comfort into the office. Using cutting edge technology, Miku has been shaped into a simple to use, highly flexible task chair for everyday use. An intelligent weight balancing mechanism is at the core of the chair which, combined with the integrated adjustment for the seat, back and arms, allows for quick and easy adjustment to suit a variety of body types.
| Colour | Other Colours |
| Material | Fabric |
| Weight | 20.0kg |
| Standards | Conforms to EN 1335-1:2000 EN 1335-2:2018 and BS 5459-2:2000 + A2:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 450-570mm |
| Recommended Weight Limit | 130kg |
| Chair Colour | Made to Order |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 480mm |
| Back Width | 425mm |
| Seat Width | 485mm |
| Seat Depth | 450-500mm |
| Base Type | 5 Star |
| Base Colour | Black |
| Back rest is upholstered with rear polypropylene panel and 70mm height adjustment |
| Black nylon 5 star base, 690mm diameter |
| Combustion Modified High Resilience (CMHR) moulded foam seat pad |
| Contrasting upholstery options in side panels of the seat and back |
| Integrated push button seat depth control with 70mm of adjustment with locking is possible every 10mm |
×