Dawn Mid Back Leather Executive Chair Black PU
Product Code:
CH4202BK
Pack Of
1
The Dawn mid-back chair blends contemporary elegance with functionality, perfect for executive offices, meeting rooms, and conference spaces. It features sleek aluminum arms with plush, cushioned armrests for added comfort, a polished chrome five-star base, and a stylish ribbed effect on the seat back. The Dawn chair is a refined choice that enhances any professional environment.
- General
- The Dawn mid-back chair blends contemporary elegance with functionality, perfect for executive offices, meeting rooms, and conference spaces. It features sleek aluminum arms with plush, cushioned armrests for added comfort, a polished chrome five-star base, and a stylish ribbed effect on the seat back. The Dawn chair is a refined choice that enhances any professional environment.
| Colour | Black |
| Material | Leather |
| Weight | 16.7kg |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 435-510mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black PU |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Height | 640mm |
| Back Width | 465mm |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Depth | 510mm |
×