Keno Office Chair Charcoal
Product Code:
CH0137CH
Pack Of
1
The Keno Office Chair is a generously upholstered executive style chair that offers both comfort and durability. Upholstered in hard-wearing fabric, this chair is perfect for long hours of sitting in the office. It features a black nylon base with twin wheel hooded castors, ensuring easy mobility. The lock-tilt mechanism allows the chair to be locked in the upright position, providing stability and support. The pre-fixed arms with upholstered arm pads add extra comfort and support to your arms and shoulders. With its sleek design and practical features, the Keno Office Chair is the perfect addition to any office space.
- General
- The Keno Office Chair is a generously upholstered executive style chair that offers both comfort and durability. Upholstered in hard-wearing fabric, this chair is perfect for long hours of sitting in the office. It features a black nylon base with twin wheel hooded castors, ensuring easy mobility. The lock-tilt mechanism allows the chair to be locked in the upright position, providing stability and support. The pre-fixed arms with upholstered arm pads add extra comfort and support to your arms and shoulders. With its sleek design and practical features, the Keno Office Chair is the perfect addition to any office space.
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Weight | 14kg |
| Standards | BSEN 15373:2 / BS 4875-1:4 / BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 480-580mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Charcoal |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back/Seat Action | Lock Tilt Mechanism |
| Back Height | 770mm |
| Back Width | 550mm |
| Seat Width | 535mm |
| Seat Depth | 530mm |
| Height adjustable black nylon base with twin wheel hooded castors |
| Lock tilt mechanism: lock recline in upright position or set to free-float. |
| Padded fabric arms for extra comfort |
| Tension control knob which can be adjusted to match the user's body weight |
| Upholstered executive style chair in tough wearing fabric |
×