Ares Executive Chair Black
Product Code:
CH0270BK
Pack Of
1
The Ares Executive Chair is the perfect addition to any office space. With a swivel star base and 5 castors, this chair provides easy mobility and flexibility. The high leather look back adds extra comfort, while the chrome base and arm give it a modern and stylish appearance. The detailed stitch line on the seat and back adds a touch of sophistication. The lock tilt seat mechanism allows for customizable comfort and support. This chair is not only functional, but also adds a touch of elegance to any workspace. Invest in the Ares Executive Chair for a comfortable and stylish office experience.
- General
- The Ares Executive Chair is the perfect addition to any office space. With a swivel star base and 5 castors, this chair provides easy mobility and flexibility. The high leather look back adds extra comfort, while the chrome base and arm give it a modern and stylish appearance. The detailed stitch line on the seat and back adds a touch of sophistication. The lock tilt seat mechanism allows for customizable comfort and support. This chair is not only functional, but also adds a touch of elegance to any workspace. Invest in the Ares Executive Chair for a comfortable and stylish office experience.
| Colour | Black |
| Material | PU |
| Weight | 19.7kg |
| Standards | BSEN 15373:2 / BS 4875-1:4 / BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 495-880mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back/Seat Action | Lock Tilt Mechanism |
| Back Height | 770mm |
| Back Width | 530mm |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Depth | 530mm |
| Chrome, 5 star, height adjustable swivel base with castors |
| Control the adjustable tilt tension using the control knob on the underside of the seat pad. |
| Fixed chrome armrests with faux leather padding provide long lasting comfort while working at a desk |
| Generously padded, faux leather (PU) executive style office chair. |
×