Lumo Executive Chair Halo Grey with Headrest
Product Code:
EX000270
Pack Of
1
Lumo is made for spaces where aesthetic matters as much as function. Sculpted lines. Thoughtful support. A design-led chair that feels intentional from every angle. It works with the body, giving you comfort that carries through long days without distraction. Designed with intent. Made to work.
- General
- Lumo is made for spaces where aesthetic matters as much as function. Sculpted lines. Thoughtful support. A design-led chair that feels intentional from every angle. It works with the body, giving you comfort that carries through long days without distraction. Designed with intent. Made to work.
| Colour | Light Grey |
| Material | Mesh |
| Weight | 15.55kg |
| Standards | EN1335-2; EN717-1 |
| Style | Executive Chairs |
| Frame Colour | Halo Grey |
| Seat Height | 440-500mm |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Chair Colour | Halo Grey |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Back Height | 560mm |
| Back Width | 470mm |
| Seat Width | 515mm |
| Seat Depth | 445mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Halo Grey |
| Back Type | Medium |
| Headrest Type | Height Adjustable |
| Anti Shock Feature |
| Auto Weight Tension Control |
| Gas Lift Height Adjustment |
| Greenguard Certified |
| GRS certified 100% recycled plastic materials |
| Height Adjustable Arms with Sliding and Pivoting Arm Pads |
| Option Height Adjustable Headrest |
| REACH Certified |
| Synchro Tilt Glide Mechanism |
×