Bisley Essentials Steel 2 Drawer Side Filer Light Grey
Product Code:
ESSF2DAV7
Pack Of
1
The Bisley Steel Side Filer is a ideal for offices where floor space is at a premium. Featuring a fully welded carcass made from high quality steel, this side filer is built to provide years of reliable service. Drawers are lockable via a mastered lock with 200 differs, and it can accommodate A4 lateral and suspension filing. This model has 2 drawers, each with ample space for your filing and paperwork storage requirements.
- General
- The Bisley Steel Side Filer is a ideal for offices where floor space is at a premium. Featuring a fully welded carcass made from high quality steel, this side filer is built to provide years of reliable service. Drawers are lockable via a mastered lock with 200 differs, and it can accommodate A4 lateral and suspension filing. This model has 2 drawers, each with ample space for your filing and paperwork storage requirements.
| Eco-Aware | Yes |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Contains 38% Recycled Material |
| Recycled Product | Contains 38% Recycled Material |
| Colour | Grey |
| Colour | Grey |
| Size | 2 Drawer |
| Size | 2 Drawer |
| Material | Steel |
| Material | Steel |
| Weight | 75kg |
| Weight | 75kg |
| Standards | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| Standards | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| File Size | Foolscap/A4 |
| File Size | Foolscap/A4 |
| Anti-Tilt Mechanism | Yes |
| Anti-Tilt Mechanism | Yes |
| Handles | Flush Front |
| Handles | Flush Front |
| Top Drawer Internal Dimensions (WxDxH) | 721x409x255mm |
| Top Drawer Internal Dimensions (WxDxH) | 721x409x255mm |
| Bottom Drawer Internal Dimensions (WxDxH) | 721x409x293mm |
| Bottom Drawer Internal Dimensions (WxDxH) | 721x409x293mm |
| Designed for suspension filing. |
| Fully welded carcass – no bolts or rivets for greater strength and cleaner line. |
| Locking |
| Mastered lock with 200 differs. |
| Minimum five-year guarantee. |
×