Titan Folding Exam Desk Trolley 40 Capacity 2200x600x1230mm KF78656
Product Code:
KF78656
Pack Of
1
Lead Time
1 day
The Titan Exam Desk Trolley is the perfect solution for schools and universities that need to move and store large quantities of folding exam desks. With the ability to stack up to 40 desks, this trolley is a space-saving and efficient option. The ultra-strong frame ensures that the trolley can handle heavy loads, while the wheels make it easy to move around. The handles also make it easy to manoeuvre the trolley, even when it's fully loaded. This trolley is a must-have for any educational institution that needs to move and store exam desks quickly and easily.
- General
- The Titan Exam Desk Trolley is the perfect solution for schools and universities that need to move and store large quantities of folding exam desks. With the ability to stack up to 40 desks, this trolley is a space-saving and efficient option. The ultra-strong frame ensures that the trolley can handle heavy loads, while the wheels make it easy to move around. The handles also make it easy to manoeuvre the trolley, even when it's fully loaded. This trolley is a must-have for any educational institution that needs to move and store exam desks quickly and easily.
| Colour | White |
| Size | 600mm |
| Material | Steel |
| Weight | 19.2kg |
| Standards | BS EN 527-2: 2002 |
| Height | 1230mm |
| Shape | Trolley |
| Made To Order | No |
| Weight Capacity | 280 |
| Self Assembly | Yes |
| Fire Retardant | Low |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 473 |
| OEM | KF78656 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 600 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins) | 1 |
| Wheeled | Yes |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Capacity Weight (Kg) | 280 |
| Can hold up to 40 desks |
| Ideal for exam halls |
| Large wheels and easy to use handles at both ends |
| Perfect for folding table storage and setup of exam halls |
×