Titan Folding Exam Desk 600x600x710mm Polypropylene Blue KF78652
Product Code:
KF78652
Pack Of
1
Lead Time
1 day
The Titan Exam Desk is the perfect solution for any classroom or exam hall. Made from durable polypropylene, this folding exam desk is graffiti proof and features a wipe clean table top, making it easy to maintain and keep clean. The desk also comes with a pen groove fitted into the desk, ensuring that pens and pencils stay in place during exams. The strong steel folding frame provides stability and support, while the desk folds away neatly to provide a clearer classroom when not in use. With its practical design and easy-to-clean surface, the Titan Exam Desk is a must-have for any educational setting.
- General
- The Titan Exam Desk is the perfect solution for any classroom or exam hall. Made from durable polypropylene, this folding exam desk is graffiti proof and features a wipe clean table top, making it easy to maintain and keep clean. The desk also comes with a pen groove fitted into the desk, ensuring that pens and pencils stay in place during exams. The strong steel folding frame provides stability and support, while the desk folds away neatly to provide a clearer classroom when not in use. With its practical design and easy-to-clean surface, the Titan Exam Desk is a must-have for any educational setting.
| Colour | Blue |
| Size | 600mm |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 6.1kg |
| Pack Size | One |
| Standards | BS EN 1729.1 / BS EN 1729.2 |
| Height | 710mm |
| Shape | Square Table |
| Frame Material | Steel |
| Leg Type | 4 Leg |
| Made To Order | No |
| Top Material | Polypropylene |
| Table Colour | Blue |
| Folding | Yes |
| Leg Colour | Black |
| Weight Capacity | 25 |
| Self Assembly | Yes |
| Fire Retardant | Low |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 200 |
| OEM | KF78652 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 700 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins) | 1 |
| Desk Ports | No |
| Desk Shape | Square |
| Wheelchair Access | Yes |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Capacity Weight (Kg) | 25 |
| Desk Shape/Type | Square |
| Available in alternative colours |
| Easy to clean and graffiti proof |
| Ultra strong stable base |
| ultra-strong 22mm diameter black EPC folding frame |
×