Flat Back Folding Chair Burgundy
Product Code:
TCFLFC1-BU
Pack Of
1
Flat Back Folding Chair, a great option for conference seating that needs to be stored away efficiently. With its high, enhanced contoured back, this chair offers superior comfort for longer periods of sitting. And when you're done, simply fold it up for easy, compact storage.
- General
- Flat Back Folding Chair, a great option for conference seating that needs to be stored away efficiently. With its high, enhanced contoured back, this chair offers superior comfort for longer periods of sitting. And when you're done, simply fold it up for easy, compact storage.
| Colour | Burgundy |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 3.3kg |
| Standards | BS EN 1729.1 / BS EN 1729.2 |
| Stackable | 40 High |
| Style | Folding Chair |
| Frame | Steel |
| Frame Colour | Silver |
| Seat Height | 450mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 100kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Burgundy |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 160mm |
| Backrest | Yes |
| Seat dimensions (WxD) | 295x295mm |
| 2-year component guarantee |
| Available in various colours |
| Folds for easy, compact storage |
| With a high, enhanced contoured back, it offers increased levels of style and comfort for longer periods of sitting |
×