Titan One Piece Classroom Chair 363x343x563mm Green KF72156
Product Code:
KF72156
Pack Of
1
Lead Time
1 day
The Titan One Piece Chair is the perfect addition to any classroom or learning environment. Made from durable polypropylene, this one piece chair provides excellent lumbar support for students, ensuring they can sit comfortably for extended periods of time. The anti-tilt feature also prevents falls, making it a safe choice for young learners. Available in a variety of exciting colours, this chair is sure to brighten up any space. Plus, it's stackable design makes it easy to store when not in use. Invest in the Titan One Piece Chair for a comfortable, safe, and stylish seating option for your students.
- General
- The Titan One Piece Chair is the perfect addition to any classroom or learning environment. Made from durable polypropylene, this one piece chair provides excellent lumbar support for students, ensuring they can sit comfortably for extended periods of time. The anti-tilt feature also prevents falls, making it a safe choice for young learners. Available in a variety of exciting colours, this chair is sure to brighten up any space. Plus, it's stackable design makes it easy to store when not in use. Invest in the Titan One Piece Chair for a comfortable, safe, and stylish seating option for your students.
| Colour | Green |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 1.6kg |
| Standards | BS EN 1729:1 / BS EN 1729:2 |
| Stackable | 15 High |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Colour | Green |
| Seat Height | 310mm |
| Age Range | Age 4-6 Years |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 97kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Green |
| With Arms | No Arms |
| With Arms | No Arms |
| With Arms | No Arms |
| Seat Width | 275 |
| Seat Depth | 279 |
| Self Assembly | Yes |
| Fire Retardant | Low |
| Depth (mm) | 343 |
| Height (mm) | 563 |
| OEM | KF838706 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 363 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins) | 1 |
| Adjustable Seat Angle | No |
| Back Height (mm) | 248 |
| Back Width (mm) | 300 |
| Maximum Sitter Weight (st) | 15 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Integrated carry handle so you can easily rearrange for collaborative projects |
| Safely stackable up to 12 high |
| Tested to EN1729 standard for perfect ergonomics |
| The One Piece is anti-tilt by design, ensuring safety in the classroom |
| The seat shape promotes good posture and the frame is anti-tilt, making it safe for younger users |
×