Air Lite 1400 x 800mm Height Adjustable Office Desk Black Top Cable Ports Silver Leg
Product Code:
HA03965
Pack Of
1
Our Sit-Stand height adjustable desking is not only exceptionally well designed and engineered but also provides the best solution to the current health at work challenge. Sedentary working has now become widely recognised as one of the biggest health threats in the modern office. Employees sitting at desks for long periods of time risk a possibility of developing a variety of health conditions. Its proven that healthy and happy employees equal increased productivity and efficiency.
By using our Sit-Stand desking - with a choice of four widths, three frames and six finishes, users will enjoy better general health that will also improve their efficiency at work.
- General
- Our Sit-Stand height adjustable desking is not only exceptionally well designed and engineered but also provides the best solution to the current health at work challenge. Sedentary working has now become widely recognised as one of the biggest health threats in the modern office. Employees sitting at desks for long periods of time risk a possibility of developing a variety of health conditions. Its proven that healthy and happy employees equal increased productivity and efficiency.
By using our Sit-Stand desking - with a choice of four widths, three frames and six finishes, users will enjoy better general health that will also improve their efficiency at work.
| Colour | Black |
| Size | 1400mm |
| Material | MFC |
| Weight | 37.1kg |
| Style | Sit Stand Desks |
| Height Adjustable | 700-1140mm |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | T Leg |
| Cable Port | Yes |
| Top Colour | Black |
| Self Assembly | Yes |
| Desk Speed | 22mm per second |
| Top Depth | 800mm |
| 3 programmable optional memory height settings |
| 70kg weight capacity |
| Anti-trap safety stop feature |
| Choice of 7 wood finishes and 3 leg colours |
| Digital LED display |
| Large 700-1140mm height range |
| Low noise operation |
| Smooth, powerful electronic Single motor |
| UKCA and CE Mark |
×