Serrion Rectangular 3 Drawer Pedestal 4 Leg Desk 1200x750x730mm Beech KF838373
Product Code:
KF838373
Pack Of
1
Lead Time
1 day
This 4 Leg desk from the 5 Star range features an 18mm thick desktop with sturdy metal legs. The simple design is suitable for use at home or in the office. The desk has a contemporary Bavarian Beech finish and comes with a modesty panel and 3 Drawers pedestal included as standard. This desk measures 1200x750x730mm.
- General
- This 4 Leg desk from the 5 Star range features an 18mm thick desktop with sturdy metal legs. The simple design is suitable for use at home or in the office. The desk has a contemporary Bavarian Beech finish and comes with a modesty panel and 3 Drawers pedestal included as standard. This desk measures 1200x750x730mm.
| Colour | Beech |
| Size | 1200mm |
| Material | Wood/Metal |
| Weight | 38.1kg |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Style | Rectangular Desks |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | 4 Leg |
| Made To Order | No |
| Pedestals | Fixed 3 Drawer |
| Top Colour | Beech |
| Desk Depth | 750mm |
| Top Thickness | 18 |
| Weight Capacity | 10 |
| Self Assembly | Yes |
| Flat Packed | Yes |
| Fire Retardant | Low |
| OEM | KF838373 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Assembly Time (mins) | 30 |
| Desk Ports | No |
| Desk Shape | Rectangular |
| Top Thickness (mm) | 18 |
| Capacity Weight (Kg) | 10 |
| Desk Shape/Type | Rectangular |
| 18mm thick MDF desktop |
| Colour: Bavarian Beech |
| Dimensions (WxDxH): 1200x750x730mm |
| Non-returnable. There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details |
| Rectangular shape allows you to fit together multiple desks |
| Silver frame |
| Spacious desk with modesty panel |
| Sturdy metal silver legs |
| Suitable for use at home or in the office |
| Supplied with a three drawer lockable pedestal |
×