Bisley 2 Door Cupboard Empty 935x480x1575mm Goose Grey KF78712
Product Code:
BY78712
Pack Of
1
Lead Time
999 days
The Bisley Essentials Steel Double Door Cupboard is an affordable, high quality storage unit featuring a flush front and high quality steel construction. The lockable doors, utilise Lowe and Fletcher AB Series locks, and the fitted shelving provides ample space for all of your storage requirements. The sleek looks and robust design make this the perfect cupboard for any office environment.
- General
- The Bisley Essentials Steel Double Door Cupboard is an affordable, high quality storage unit featuring a flush front and high quality steel construction. The lockable doors, utilise Lowe and Fletcher AB Series locks, and the fitted shelving provides ample space for all of your storage requirements. The sleek looks and robust design make this the perfect cupboard for any office environment.
| Colour | Grey |
| Size | Tall |
| Material | Steel |
| Width | 914mm |
| Weight | 38.35kg |
| Standards | BSEN 14073 Parts 2 and 3 BSEN 14074 |
| Door Colour | Goose Grey |
| Height | 1585mm |
| Depth | 470mm |
| Style | 2 Door |
| Number Of Shelves | None Supplied |
| Cupboard Colour | Goose Grey |
| Self Assembly | Yes |
| Fire Retardant | Low |
| Maximum Shelf Loading | 23kg |
| Depth (mm) | 480 |
| Height (mm) | 1800 |
| OEM | BY78712 |
| Width (mm) | 924 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins) | 1 |
| Maximum Shelf Load | 23kg |
| All units are 470mm deep and have been designed to fit A4 binders, lateral and suspension filing. |
| All units will come with factory fitted levelling feet as standard (up to 24mm adjustable height). |
| All units will have AB series locks. |
| Essentials products come with the appropriate number of shelves where applicable. |
| Minimum five-year guarantee. |
×