Bisley 6 Door Locker 305x305x1802mm Goose Grey CLK126 GOOSE
Product Code:
BY09214
Pack Of
1
Lead Time
1 day
Order fulfilment will take between 2 and 7 days depending on the delivery location and is subject to stock availability. If delivery is required to other than the ground floor or premises with non-vehicular access there maybe an additional delivery charge.
The Bisley 6 Door Locker is the perfect solution for any workplace or educational environment. Made from high-quality steel, this durable and long-lasting locker is designed to withstand heavy use. The Cam lock fitted as standard and supplied with 2 keys ensures that your belongings are safe and secure. The ventilation holes allow air to circulate, keeping your items fresh and dry. The 6 compartment locker unit door provides ample storage space for all your personal belongings. Whether you need to store books, bags, or equipment, this locker is the perfect choice. With its sleek design and practical features, the Bisley steel locker is a must-have for any modern workplace.
- General
- The Bisley 6 Door Locker is the perfect solution for any workplace or educational environment. Made from high-quality steel, this durable and long-lasting locker is designed to withstand heavy use. The Cam lock fitted as standard and supplied with 2 keys ensures that your belongings are safe and secure. The ventilation holes allow air to circulate, keeping your items fresh and dry. The 6 compartment locker unit door provides ample storage space for all your personal belongings. Whether you need to store books, bags, or equipment, this locker is the perfect choice. With its sleek design and practical features, the Bisley steel locker is a must-have for any modern workplace.
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Contains 56% Recycled Material |
| Colour | Goose Grey |
| Material | Steel |
| Width | 305mm |
| Weight | 17.89kg |
| Standards | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| Lock | Yes |
| Number of Doors | 6 Door |
| Door Colour | Goose Grey |
| Height | 1802mm |
| Depth | 305mm |
| Number Of Drawers | 6 |
| Label Holder | Yes |
| Self Assembly | Yes |
| Fire Retardant | Low |
| Compartment Internal Dimensions (WxDxH) | 240x274x275/263mm |
| Internal Fittings | Supplied Empty |
| Ventilation Holes | Yes |
| Depth (mm) | 305 |
| Height (mm) | 1802 |
| OEM | CLK126 GOOSE |
| Width (mm) | 305 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins) | 1 |
| No of Drawers | 6 |
| Each door has a card holder |
| Each locker has ventilation holes in the top and base |
| Goose Grey steel |
| Lockers can be bolted together |
| Unit is not supplied with hooks |
×