Titan Arc High Density Stacker Chair Green
Product Code:
TA17GN
Pack Of
1
The Arc High-Density Stacker features a modern, contemporary design with lightweight construction for effortless mobility. Its skid-friendly frame and practical carry handle enhance functionality. Designed for space-saving convenience, it stacks up to 40 chairs high. Conforming to BSEN1729 Parts 1 & 2, the Arc Stacker ensures ergonomic support and durability, making it ideal for high-usage environments.
- General
- The Arc High-Density Stacker features a modern, contemporary design with lightweight construction for effortless mobility. Its skid-friendly frame and practical carry handle enhance functionality. Designed for space-saving convenience, it stacks up to 40 chairs high. Conforming to BSEN1729 Parts 1 & 2, the Arc Stacker ensures ergonomic support and durability, making it ideal for high-usage environments.
| Colour | Green |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 4.5kg |
| Stackable | 40 High |
| Style | Chair |
| Frame | Metal |
| Frame Colour | Green |
| Seat Height | 460mm |
| Leg Type | Skid Base |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | Yes |
| Chair Colour | Green |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 410mm |
| Backrest | Yes |
| Seat dimensions (WxD) | 430x410mm |
| Conforms to BSEN1729 Parts 1 & 2 |
| Features practical carry handle |
| Features skid-friendly frame |
| Lightweight construction |
| Modern, contemporary deign |
| Stacks up to 40 chairs high |
×