Economy Polypropylene Chair Grey
Product Code:
ECOPOLYGR
Pack Of
1
Introducing our Economy Polypropylene Chair, the perfect addition to any space! With a wipe clean polypropylene seat and back, this chair is easy to maintain and keep looking like new. The robust, powder coated black frame ensures durability and longevity, while the easy grip cut out in the chair makes it easy to move around. The sturdy black 4 leg frame provides stability and support, and the secure and long lasting seat shell ensures comfort and safety. Whether you're looking for a chair for your home, office, or classroom, our Economy Polypropylene Chair is the perfect choice!
- General
- Introducing our Economy Polypropylene Chair, the perfect addition to any space! With a wipe clean polypropylene seat and back, this chair is easy to maintain and keep looking like new. The robust, powder coated black frame ensures durability and longevity, while the easy grip cut out in the chair makes it easy to move around. The sturdy black 4 leg frame provides stability and support, and the secure and long lasting seat shell ensures comfort and safety. Whether you're looking for a chair for your home, office, or classroom, our Economy Polypropylene Chair is the perfect choice!
| Colour | Grey |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 3kg |
| Stackable | 10 High |
| Style | Chair |
| Frame | Metal |
| Frame Colour | Black |
| Seat Height | 450mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Grey |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 350mm |
| Backrest | Yes |
| Seat dimensions (WxD) | 430x395mm |
| Black frame |
| Can be stacked max 4 high with great stability. |
| Multi-purpose lightly textured plastic chair with tubular steel frame, suitable for a number of uses including schools and industrial environments |
| Non-marking skid plastic feet prevent damage to hard floors |
| Suitable for ages 14+ |
×