Club Chair with Chrome Blue PU/Chrome
Product Code:
CH0503PUBL
Pack Of
1
Introducing our Club Chair with Chrome - the perfect addition to any conference space or waiting area. With a cushioned seat and back for added comfort, this chair is designed to keep you comfortable during long meetings or waiting periods. The robust chrome frame ensures durability and longevity, while the 100% man-made fabric is easy to clean. Plus, this multi-purpose chair is stackable up to 4 high, making it easy to store when not in use. Upgrade your conference space with our Club Chair with Chrome today!
- General
- Introducing our Club Chair with Chrome - the perfect addition to any conference space or waiting area. With a cushioned seat and back for added comfort, this chair is designed to keep you comfortable during long meetings or waiting periods. The robust chrome frame ensures durability and longevity, while the 100% man-made fabric is easy to clean. Plus, this multi-purpose chair is stackable up to 4 high, making it easy to store when not in use. Upgrade your conference space with our Club Chair with Chrome today!
| Colour | Blue |
| Material | PU |
| Weight | 4.96kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Stackable | Up to 4 high |
| Style | Banqueting Chair |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Colour | Chrome |
| Seat Height | 465mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Blue |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 335mm |
| Cushioned seat and back for added comfort |
| Robust chrome frame |
| Suitable for up to 8 hours usage |
| Suitable for users up to 115 kg |
| Versatile stacking chair for use in offices, meeting areas, schools, visitor and conference rooms |
×