Canteen Chair Black
Product Code:
CH0506BK
Pack Of
1
Introducing our new canteen chair, designed to provide maximum comfort and durability in shared dining spaces. The wipe clean feature ensures easy maintenance and hygiene. The robust powder-coated black frame provides stability and strength, making it perfect for high traffic areas. The polypropylene seat and back offer a comfortable seating experience, while the sleek design adds a touch of elegance to any space. Whether you're looking for a chair for your canteen, cafeteria, or break room, our canteen chair is the perfect choice. Invest in a chair that will last for years to come and provide your employees or customers with a comfortable and stylish seating option.
- General
- Introducing our new canteen chair, designed to provide maximum comfort and durability in shared dining spaces. The wipe clean feature ensures easy maintenance and hygiene. The robust powder-coated black frame provides stability and strength, making it perfect for high traffic areas. The polypropylene seat and back offer a comfortable seating experience, while the sleek design adds a touch of elegance to any space. Whether you're looking for a chair for your canteen, cafeteria, or break room, our canteen chair is the perfect choice. Invest in a chair that will last for years to come and provide your employees or customers with a comfortable and stylish seating option.
| Colour | Black |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 4.96kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Stackable | 8 High |
| Style | Chair |
| Frame | Steel |
| Frame Colour | Black |
| Seat Height | 435mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Black |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 320mm |
| Backrest | Yes |
| Seat dimensions (WxD) | 460x390mm |
| Conforms to BSEN 15373: Level 2 making it structurally suitable and sufficiently stable for contract use |
| Robust, powder coated, black frame |
| Stackable up to 8 high for easy storage |
| Versatile stacking chair suitable for canteens, break out areas and both public and private sectors |
| Wipe clean, polypropylene seat and back |
×