Lacey Meeting Chair - Cantilever Base - White
Product Code:
LCY01-WH
Pack Of
1
The Lacey collection is a range of meeting, lite task seating suitable for meeting spaces and work areas. Select from a either white or black frames and integrated arms. The backs are made from soft black mesh to comfort and modern styling.
- General
- The Lacey collection is a range of meeting, lite task seating suitable for meeting spaces and work areas. Select from a either white or black frames and integrated arms. The backs are made from soft black mesh to comfort and modern styling.
| Colour | Other Colours |
| Material | Mesh |
| Style | Visitors Chair |
| Frame Colour | White |
| Seat Height | 460mm |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Recommended Weight Limit | 130kg |
| Chair Colour | Made to Order |
| Back Height | 515mm |
| Back Width | 435mm |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Depth | 430mm |
| Arm Height From Floor | 700mm |
| Black mesh back |
| Cantilever base |
| Integrated arms |
| Optional white and black frame |
| Soft upholstered seat pad |
×