Titan Straight Back Folding Chair 445x460x870mm Charcoal KF90528
Product Code:
KF90528
Pack Of
1
Flat Back Folding Chair, a great option for conference seating that needs to be stored away efficiently. With its high, enhanced contoured back, this chair offers superior comfort for longer periods of sitting. And when you're done, simply fold it up for easy, compact storage.
- General
- Flat Back Folding Chair, a great option for conference seating that needs to be stored away efficiently. With its high, enhanced contoured back, this chair offers superior comfort for longer periods of sitting. And when you're done, simply fold it up for easy, compact storage.
| Colour | Charcoal |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 3.3kg |
| Standards | BS EN 1729.1 / BS EN 1729.2 |
| Stackable | 40 High |
| Style | Folding Chair |
| Frame | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Frame Colour | Silver |
| Seat Height | 450mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 100kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Charcoal |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 160mm |
| Seat Width | 395 |
| Seat Depth | 395 |
| Footrest | Yes |
| Backrest | Yes |
| Self Assembly | Yes |
| Fire Retardant | Low |
| Depth (mm) | 515 |
| Height (mm) | 870 |
| OEM | TCFLFC1-C |
| Width (mm) | 460 |
| Returns Allowed | No |
| Assembly Time (mins) | 1 |
| Adjustable Seat Angle | No |
| Back Height (mm) | 240 |
| Back Width (mm) | 460 |
| Maximum Sitter Weight (st) | 16 |
| Seat dimensions (WxD) | 295x295mm |
| 2-year component guarantee |
| Available in various colours |
| Folds for easy, compact storage |
| With a high, enhanced contoured back, it offers increased levels of style and comfort for longer periods of sitting |
×