Picnic Bench 1600 White/White
Product Code:
PCB1635WWH
Pack Of
1
A rugged picnic bench with a sturdy steel frame and 36mm top. Available in a wide range of top finishes and two heights, this bench is perfect for social spaces and relaxed working areas
- General
- A rugged picnic bench with a sturdy steel frame and 36mm top. Available in a wide range of top finishes and two heights, this bench is perfect for social spaces and relaxed working areas
| Colour | White |
| Material | MFC/Steel |
| Width | 1600mm |
| Weight | 24kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Stackable | No |
| Style | Bench Seating |
| Frame | Steel |
| Frame Colour | White |
| Seat Height | 410mm |
| Leg Type | Square Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Made To Order | Yes |
| Chair Colour | White |
| With Arms | No Arms |
| Backrest | No |
| Seat dimensions (WxD) | 1600x350mm |
| 36mm top |
| Available in two heights |
| Choice of top finishes |
| Perfect for social spaces and relaxed working areas |
×