Stork Gas Lift Stool White
Product Code:
CH0670WH
Pack Of
1
The Stork Gas Lift Stool is the perfect addition to any canteen or cafe environment. With its height adjustable feature, it can accommodate any user's needs. The sculpted seat and back with wood veneer finish or lacquer provide comfort and style. The chrome trumpet base adds a modern touch to the design. Available in various wood finishes, it can match any decor. This stool is not only stylish but also practical, making it a great investment for any business. Upgrade your seating options with the Stork Gas Lift Stool and provide your customers with a comfortable and stylish experience.
- General
- The Stork Gas Lift Stool is the perfect addition to any canteen or cafe environment. With its height adjustable feature, it can accommodate any user's needs. The sculpted seat and back with wood veneer finish or lacquer provide comfort and style. The chrome trumpet base adds a modern touch to the design. Available in various wood finishes, it can match any decor. This stool is not only stylish but also practical, making it a great investment for any business. Upgrade your seating options with the Stork Gas Lift Stool and provide your customers with a comfortable and stylish experience.
| Colour | White |
| Material | Wood Veneer |
| Weight | 6.6kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Stackable | No |
| Style | Stool |
| Frame | Steel |
| Height Adjustable | Yes |
| Frame Colour | Silver |
| Seat Height | 585-805mm |
| Leg Type | Trumpet Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | White |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 240mm |
| Backrest | Yes |
| Seat dimensions (WxD) | 400x350mm |
| Chrome trumpet base |
| Fixed chrome foot rest |
| Height adjustable seat |
| Sculpted seat and back with polished wood veneer finish |
×