Picasso Chair Heavy Duty Beech
Product Code:
CH0672BE
Pack Of
1
The Picasso Chair Heavy Duty is a versatile and durable seating solution suitable for cafes and canteens. Its welded chrome frame provides stability and strength, while its stackable design allows for easy storage. With plastic capped feet, this multipurpose chair won't scratch floors. Its simple yet stylish design makes it perfect for any setting. Whether you need extra seating for a busy lunch rush or a comfortable chair for a long meeting, the Picasso Chair Heavy Duty is the perfect choice. Invest in a chair that will last for years to come and provide comfort and style for all who use it.
- General
- The Picasso Chair Heavy Duty is a versatile and durable seating solution suitable for cafes and canteens. Its welded chrome frame provides stability and strength, while its stackable design allows for easy storage. With plastic capped feet, this multipurpose chair won't scratch floors. Its simple yet stylish design makes it perfect for any setting. Whether you need extra seating for a busy lunch rush or a comfortable chair for a long meeting, the Picasso Chair Heavy Duty is the perfect choice. Invest in a chair that will last for years to come and provide comfort and style for all who use it.
| Colour | Beech |
| Material | Plywood |
| Weight | 4.3kg |
| Standards | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Stackable | 4 High |
| Style | Chair |
| Frame | Steel |
| Frame Colour | Silver |
| Seat Height | 460mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Beech |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 400mm |
| Backrest | Yes |
| Seat dimensions (WxD) | 440x380mm |
| Chrome frame with plastic feet |
| Stackable up to 4 high |
| Suitable for contract use as it confirms to BS EN 16139: 2013 |
| Suitable for up to 8 hours daily use |
×