Breeze Aluminium 2 Seater Armchair Bench Low Fair Green
Product Code:
CH1656FG
Pack Of
1
The Breeze 2 seater armchair low bench boasts a modern, stylish design, crafted from durable and lightweight aluminum tubes to withstand outdoor elements for long-lasting use. Featuring a durable tubular frame, it offers both functionality and elegance. Ideal for café and dining spaces, the Breeze 2 seater low bench combines practicality with a contemporary aesthetic.
- General
- The Breeze 2 seater armchair low bench boasts a modern, stylish design, crafted from durable and lightweight aluminum tubes to withstand outdoor elements for long-lasting use. Featuring a durable tubular frame, it offers both functionality and elegance. Ideal for café and dining spaces, the Breeze 2 seater low bench combines practicality with a contemporary aesthetic.
| Colour | Green |
| Material | Aluminium |
| Weight | 8.2kg |
| Stackable | 4 High |
| Style | Bench Seating |
| Frame | Aluminium |
| Frame Colour | Fair Green |
| Seat Height | 403mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Fair Green |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back Height | 400mm |
| Backrest | Yes |
| Seat dimensions (WxD) | 1000x496mm |
| Crafted from durable and lightweight aluminium tubes |
| Designed to withstand outdoor elements for long-lasting use |
| Ideal for café and dining spaces |
| Modern, stylish design |
×